Image

Muru niitmine

Muru niitmine on kõige olulisem töö

Muru regulaarne niitmine soodustab muru puhmikute tugevat arengut igas suunas, mille tulemuseks on moodustatud tihe ja vastupidav oras terve juurestiku süsteemiga

Niitmise põhiprintsiibid

Muru optimaalne pikkus on umbes 5 cm – minimaalne kõrgus on 3 cm.

Niitmise kõrgus ja sagedus:

 • Sõltuvalt muru kasvukiirusest (mõõtes mitte päevade, vaid muru pikkuse järgi)
 • Niitmise põhireegel – ei tohi niita rohkem kui 1/3 varre pikkusest! Muru alus on juured, ja ülemine osa peegeldab juurte seisundit. Igas kriitilises olukorras juurte kasv peatub. Niites rohkem kui 1/3 osa peatub juurte areng.
 • Kui õhu t on üle 25 kraadi, siis niidetakse harvem, suurendades lõikekõrgust 1-3 cm võrra ja paar korda võib mitte korjata murule jäänud rohelist massi, mis kuivab ja moodustab teatud varjutuse. Hiljem kindlasti kõik ülearune tuleb ära korjata.
 • Iga niitmise korral on soovitav muuta liikumissuunda, et ‘ei vajuks’ soovimatu muster.

  Kui muru erinevate põhjuste pärast ülekasvanud, seda, võimalike ilmastikutingimuste korral tuleks niita kasvõi iga päev, rikkumata 1/3 reegli, kuni see jõuab soovitud kõrguseni. Niites ülekasvanud muru, niidetud mass kindlasti tuleb ära korjata.

Niidetu ära korjamine

Regulaarselt niites muru õigel kõrgusel ja kuivades tingimustes, ei teki midagi üleliigset. Sellisel juhul kogujat tuleks kasutada iga 4–5 niitmise kord, sedasi kogudes nii ka vanemaid ‘jäätmeid’. Kui tekivad niidetud massi ‘kamakad’ (tükid), või niitmine on liiga harva, siis kindlasti kasutada kogujat. Niidetud massi võib kompostida.

Niitmise varustus

Niitmine on kõige olulisem muru hoolduse töö, see on ka kõige aeganõudvam, välja arvatud, kui niitmist usaldatakse niitmisrobotile

Muru niitmiseks aias peamiselt kasutatakse rootor niidukeid, ta võibolla  lükatav, iseliikuv või murutraktor, mille peal istub niitja. Niitmise seadmete valik  kõige rohkem sõltub muru pindalast, plaanitud niitmise sagedusest ja soovitud niitmise kvaliteedist. Kui soovitakse niitmisel head kvaliteetset muru, kindlasti siis valida mudel muru kogujaga.

Tänapäev nii murule, nii ka peremehel sõbralikum niitmise viis on automaatne niidurobot. See on suurepärane abimees muru hoolduses, sest suudab teha seda, mida kodustes tingimustes inimene praktiliselt teha ei saa:

 • Loob suurepärase ühtlase, paksu ja ilusa muru!
 • Niidab muru vähemalt 1 kord päevas;
 • Lõikab mitte rohkem kui 5 mm varrest, seega põhjustamata murule stressi;
 • Niidab sõltumata ilmast ja ööpäeva ajast, võib niita ka niiske muru ja vihma ajal;
 • Niidab ka siis, kui peremees pole kodus või isegi on puhkusel, lisaks masina tööd saab juhtida nutitelefoniga;
 • Seadme tööd saab kooskõlastada kastmisseadme programmiga, et muru kastmisel, seade puhkaks ja ei kahjustaks vihmuteid;
 • Hindamatu abimees suvilates ja maakodudes, kui peremees ka eemal olles soovib täiuslikku muru;
 • Vaikne – võib niita ka laupäevade hommikutel, häirimata koduseid, ega naabreid;
 • Õkoloogiline – töötab elektriga, ei pea ‘jändama’ kütusega, õlidega;
 • Mugavus – paar korda hooajal tuleb vahetada terasid ja talveks lahti ühendada, kevadel tuleb ühendada tagasi .
 • Vabastab aega muudeks töödeks aias või puhkamiseks

Ainus argument, mis endiselt mõnikord välja tõrjub roboti on peremehe soov ainsa kehalise tegevuse järele pärast kontoris veedetud päeva – jalutuskäigud muruniiduki taga.

Ehkki niiduroboteid Lätis kasutatakse suhteliselt hiljuti, on täheldatud kõrvaltoimeid, millele tuleks kindlasti tähelepanu pöörata:

 • Robot loob perfektselt ilusa muru, sellepärast on soov seda reguleerida veidi madalamale. Pärast veel natuke madalamale. Ja nii, kuni niitmiskõrgus langenud alla 2,5 cm, rohi murus kaob märkamata,  selle asemel muru võtab üle valge ristik või muud umbrohud.  Niitmise kõrgust aias ei tohiks vähendada alla 3 cm, välja arvatud juhul, kui loodut eriti madal niidumuru spetsiaalselt valitud muru liikidest.

 • Kui aias on palju suuri puid ja mände, pärast tuult tuleb üles korjata maha kukkunud oksi ja käbisi, need nüristavad terasid ja ohustavad normaalselt roboti tööd;

 • Juhtmesüsteem, mis kujundab roboti töövälja, tavaliselt sissetöödata üsna madalalt – 1–3 cm või isegi tõmmata pinna peale ja kinnitada mäta külge. Tehes ükskõik mis tahes muud tööd aias, labidaga või millegi muuga väga lihtne seda juhet  läbi torkida. Tehes kevadel muru hooldustööd – vertikulatsiooni, õhutamist, juhtmestiku süsteem võib saada pöördumatult kahjustada.

Kui on soov hiilgavalt kvaliteetse muru järele, peab muretsema harvemini saadava silindri tüübi niiduki, millist kasutatakse kõrgema kvaliteedi jalgpalli väljakutel, mis kujundab palju täpsema, ‘puhtama’ lõikuse, seeläbi kenama niitmise ja taga niiduki elemendi asuv rull kujundab TV ekraanil täheldatud jooni.

Niiduki valik, eksplutatsioon:

 • Peab olema reguleeritav niitmise kõrgus;
 • See peab olema kavandatud valitud koormusega (niitmise sagedus, muru pinna kvaliteet);
 • Jälgida noa teravust (kui nuga on nüri, lõigatud koht on väljanduslikult ebaühtlane, isegi narmastunud, kriitilistel juhtudel, eriti päikeselise ilmaga muru pärast niitmist ‘hallineb’, st. kõik lehe otsad on katki löödut narmasteks, mis koheselt närbuvad); (foto nüri Nuga)

Niitmine sügisel

Sügisel jätkama muru niitmist seni, kui palju on juurdekasv, isegi kui see on ainult 1 cm. Kogemus näitab, et sõltuvalt ilmast, viimased niitmised tehakse isegi detsembris. Viimast niitmist tuleks teha hooajal kasutatud madalaima kõrgusega, kuid mitte madalamalt kui 3,5 cm. Pärast viimast niitmist tuleb muru ära riisuda ja kogu praht hoolikalt kokku korjata. Mõnikord sügisel kasvamine nagu peatub, kuid siis soojemal ilmal tagasi tulles jälle taastub, sellisel juhul tuleb jätkata niitmist.

Levinumad vead/probleemid niitmisel

1.Liiga harva niidetakse, jäetakse koristamata niidetud mass. See võib oluliselt kahjustada muru arengut.

2.Nüri niiduk tekitab murule hallitus efekti – lehtedest nüri tera lööb välja pehme koe, jäevad ainult kiud, mis kohe päikese käes närbuvad ja jäevad valgeks.


TEISED NÕUANDED

VAADATA MURUVAIBA PAKKUMISI

Pieteikties apmācībām

Paldies, EasyGreen pārstāvis vistuvākajā laikā ar Jums sazināsies par turpmāko sadarbību!

Pole täidetud kõik väljad

VÕTTA MEIEGA ÜHENDUST

Lisateave muruvaiba, selle paigaldamise ja väljaminekute kohta

SUUREPÄRANE, ET KIRJUTASITE!

EasyGreen esindajad võtavad Teiega ühendust ühe tööpäeva jooksul.

Pole täidetud kõik väljad

Saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Piesakies zāliena kopšanas padomiem

Piesakies zāliena kopšanas padomiem un saņem 5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!Pieteikšanās veiksmīga!

Pārbaudi savu e-pastu, lai uzzinātu kā izmantot 
5% atlaidi paklājzāliena pirkumam!

Pole täidetud kõik väljad